„Dobra Matko i Królowo z Jasnej Góry. Z wdzięcznym sercem dziś ku Tobie wznoszę wzrok.” W dniu 13 sierpnia 2014 r. grupa Świecie oraz 4 inne grupy XXIII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej dotarły na Jasną Górę. Różne były motywy pielgrzymowania. Nam w tym roku przyświecał przede wszystkim jeden: wdzięczność za dar kanonizacji św. Jana Pawła II. Przez 27 lat piesi pielgrzymi nieśli swoją pątniczą drogą pomoc Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, potem modlili się o jego beatyfikację i kanonizację. Ta modlitwa okazała się skuteczna i przyniosła spodziewane owoce. Tegoroczny trud pielgrzymi przeżywali pod hasłem "Świętymi bądźcie".

Jego inspiratorem był również św. Jan Paweł II, który w Starym Sączu, kanonizując bł. Kingę zostawił Polakom niełatwe zadanie: "Uczyńcie III tysiąclecie erą ludzi świętych!". Pielgrzymka to bardzo dobry czas, aby odpowiedzieć na to wezwanie i podjąć pracę nad własnym uświęceniem. Był to czas modlitwy, wysiłku, doświadczenia Boga i drugiego człowieka, przedstawienia Panu intencji, które znajdowały się w pielgrzymich sercach oraz tych, które pielgrzymom powierzyli ludzie.
W tym roku grupa Świecie wyruszyła po raz 25 (2 razy w ramach diecezji chełmińskiej i 23 razy w ramach diecezji pelplińskiej). Był to zatem srebrny jubileusz świeckiego pielgrzymowania do tronu Królowej Polski. Jak co roku do pokonania było 360 km przez 12 dni (od 2 do 13 sierpnia). W tegorocznym pielgrzymowaniu uczestniczyło łącznie 89 pątników (czyli o 18 osób więcej niż w roku ubiegłym. W skład grupy weszło 5 kapłanów (ks. Marek Bogusz – przewodnik grupy, ks. Leszek Grzela - Świecie, ks. Robert Kierbic - Hamburg, ks. Andrzej Szopiński – kierownik Pielgrzymki oraz ks. Jerzy Zgoda – Jeżewo) oraz 2 kleryków WSD w Pelplinie (diakon Dominik Roczniak i kleryk Piotr Kotras) i s. Hanna Kiedrowska – pallotyna, rodem z Dulska, a pracująca w Rzymie. Każdą grupę tworzą poszczególne i bardzo ważne służby: porządkowa (dwóch Bartoszów, Mateusz, Łukasz, Kamila i dwie Pauliny); medyczna (Kwiryna, Joanna, Paulina i Mikołaj); muzyczna: cztery Marty (zwane M&M-sami);  „baza”: Anna i Krzysztof oraz Paulina; „nowalijki” (czytaj od nowenny do Matki Bożej); kwatermistrz Krzysztof; kierowca autobusu Sławomir. Najmłodsza pątniczka miała 2 lata, a pątniczka „najwcześniej urodzona” 64 lata. Po raz pierwszy w życiu udział w Pielgrzymce wzięło 30 pątników. Ciekawostką jest fakt, że  pielgrzymowało z nami 5 osób z Hamburga (Polacy, choć urodzeni i mieszkający w Niemczech).
Chciałbym w tym miejscu bardzo serdecznie, w imieniu własnym i pielgrzymów, podziękować wszystkim osobom, dzięki którym nasze pielgrzymowanie było w tym roku możliwe. Zapewniam jednocześnie o naszej serdecznej pamięci i modlitwie przez cały rok. Prosimy także o modlitwę i już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej XXIV Pieszej Pielgrzymce Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę.

ks. Marek Bogusz- przewodnik grupy Świecie