Liturgia Dnia

 
Odsłon artykułów:
2143286

Ewangelizacja kultury i poprzez kulturę

         Człowiek wiary musi być zawsze człowiekiem ryzyka. Ryzyka, które każe mu zostawić wszystko, nawet wszystko sprzedać, by zyskać skarb. Wiara jest tym skarbem, szczęśliwość wieczna, Ewangelia Mistrza z Nazaretu. Całe życie dać, by wieczność zyskać. Skarbów i kosztowności tego świata jest bardzo wiele. One jednak przemijają. Wielką sztuką jest nabyć coś trwałego, wiecznego. Dając to, co przemija, pozyskać wieczne.

         Kultura to jeden ze sposobów zachowywania wytworów ludzkiej mądrości i owoców talentów (te przecież są darem Boga dla poszczególnych ludzi i dla całej ludzkiej społeczności) dla potomnych, a może i dla wieczności.

         Chrześcijanie każdego czasu winni zawsze swoim postawą dawać świadectwo swojego przywiązania do Boga, do Ewangelii. Stąd potrzeba ich obecności w tym, co zwiemy kulturą. Ewangelizacja kultury to szczególne powołanie uczniów Chrystusa. Tylko świadectwo dojrzałej wiary okazuje się dzisiaj niekiedy wręcz jedynym sposobem ewangelizacji kultury. Niestety, część współczesnych twórców kultury dystansuje się od Boga, mało tego zaprzecza chrześcijańskiemu systemowi wartości i norm moralnych. Stają jakby w opozycji w stosunku do Boga i do chrześcijaństwa. Bywa, że i stają po stronie zła. Uczeń Chrystusa w takiej sytuacji nie może milczeć; czasami potrzebny jest nawet zdecydowany protest. Jednak wielu chrześcijan milczy, a nawet korzysta z wytworów wątpliwej jakości tzw. kultury masowej. To jakby dawanie poparcia jej twórcom. Dzisiaj pytanie o ewangeliczną perłę i skarb, to pytanie o kupowane przez nas tytuły prasowe (często sprzeczne z chrześcijańskim systemem wartości), wybierane programy telewizyjne i radiowe, oglądane filmy, odwiedzane strony internetowe.

         Kultura, rozumiana szeroko, a więc i jako sposób naszych zachowań, jak też jak i jako twórczość człowieka, powinna stać się narzędziem ewangelizacji we współczesnej rzeczywistości. Dobra książka, czasopismo, film, teatr, muzyka, nawet internet są drogami, które niekiedy są jedynymi, by dotrzeć do człowieka naszego czasu. W nich musi być duch Ewangelii i chrześcijańskiego świadectwa. To także nasza – ludzi Kościoła - odpowiedzialność za promowanie i popierane takiej twórczości, która wyrasta z ducha Ewangelii.

         „Kultura oznacza zarówno kształtowanie się samego człowieka, jak i kształtowanie świata przez człowieka, który korzysta w tym celu ze swojego rozumu i swojej wolności. Ponieważ człowiek zawsze z konieczności istnieje jako byt ucieleśniony i jako osoba spełniająca się w wolności, nie może być nigdy pozbawiony kultury, tak że jest ona również jego podstawowym zadaniem, którego spełnienie jest zarazem realizacją jego związku z Bogiem” (Karl Rahner).

Ks. Andrzej Szopiński