Co roku dnia 2 sierpnia ze Świecia wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Tego dnia o godzinie 9:00 odbywa się uroczysta Msza święta w kościele Matki Bożej Częstochowskiej i św. Stanisława, której przewodniczy ksiądz biskup, a uczestniczą w niej także pielgrzymi Grupy Tczewskiej oraz Grupy Kociewskiej. Pielgrzymi z naszego miasta wędrują jedenaście dni, aby 13 sierpnia wraz z innymi grupami naszej diecezji pokłonić się Matce Bożej Królowej Polski. Obecnym przewodnikiem Grupy Świeckiej jest ksiądz Michał Choszcz, który posługuje jako wikariusz w parafii pw. św. Józefa w Świeciu. W okresie wakacyjnym organizuje on spotkania dla osób chcących wziąć udział w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę, podczas których udziela wszelkich niezbędnych informacji.